Yüzün orta kısmını tutan, kırmızı ve iltihaplı sivilceler yapabilen, kızarıklık ve kılcal damar genişlemeler ile seyreden bir hastalıktır.Rozase oldukça yaygın bir hastalıktır. Özellikle açık tenli insanlarda görülse de koyu tenli kişilerde de görülebilir. Ortalama 30’ lu yaşlarda başlar. Rozasea en çok  40-60 yaş arası dönemde görülür. Bu yaş döneminde rozase daha ağır seyredebilir. Kadınlarda erkeklerden daha fazla görülür.

Rozaseli hastalarda göz tutulumu olur. Bazen hastalık göz bulguları ile başlayabilir. Ciltte rozasea başladıktan sonra da ortaya çıkabilir. Gözde ve göz kapağında iltihaplanma, yanma, batma, sulantı şikayetleri olabilir. Ciddi iltihaplanmalar olabilir. Göz doktoru tarafından takip edilmelidir.Zaman zaman alevlenme gösterebilir ve akne, alerjik egzema, lupus ve birçok deri hastalığı ile karıştırılabilir. Alevlenmeye yol açan birçok neden tespit edilmiştir. Bunlar arasında; sıcak yiyecek ve içecekler, baharatlı yiyecekler, stres, alkol, duygu durumundaki değişiklikler, ani sıcak-soğuk hava değişimleri, sıcak banyo veya sauna, peeling ve maske gibi uygulamalar, aşırı egzersiz, kortikosteroid ve çeşitli hormon tedavileri, kan damarlarında genişleme yapan birçok ilaç ve güneş ışınları yer alır.

Tedavide öncelikli hedef bu tetikleyici faktörlerden kaçınmaktır. Çünkü Gül hastalığında tamamen iyileşmeyi sağlayan bir tedavi seçeneği yoktur. Tedavideki amaç bulguları azaltmak ve kontrol altında tutmaktır. Tedavideki bir diğer önemli basamak güneş koruyucu kullanmaktır. Kişinin yaz-kış deri tipine uygun güneş koruyucusu kullanması elzemdir. Bununla birlikte semptomları azaltacak birçok topikal ve sistemik tedavi seçenekleri mevcuttur. Bunlar içerisinde topikal metranidazol ve tetrasiklin ile sistemik tetrasiklin ve isotretinoin en önemli seçeneklerdir. Ayrıca damarlanma artışı ile giden Gül hastalarında damar lazerleri kullanılarak kür sağlamak mümkün olabilir. Tüm bunlara ek olarak kişinin Gül hastaları için geliştirilmiş dermokozmetik bakım ürünlerini kullanması da önemlidir. Genel olarak bu ürünler hastalığı kontrol altında tutmakta destekleyicidir.