Fokuslu Ultrason Sistemleri, ameliyatsız yüz germe olarak da bilinen  sistemlerdir. Yoğunlaştırılmış ses dalgaları kullanarak ciltte yeniden yapılanmayı sağlarlar. 30’lu yaşlar ile başlayan derideki sarkmalarda ve çizgilenmelerde etkinliği kanıtlanmış ve güvenli yöntemlerdendir. Özellikle cildinde gevşeme, sarkma hisseden, çene hattında sarkma ve boyun bölgesinde gıdı sorunu olanlarda oldukça etkilidir. Ayrıca göz kapağı düşüklüğü olanlarda ve cildinde belirgin sarkması/gevşemesi olup cerrahi istemeyen kişilerde de uygulanabilir.

Yaş ile birlikte bozulmaya başlayan ciltte esas sorun kollajen ve elastin gibi deriye gerginliğini ve elastikiyetini veren bağ dokusu elemanlarının azalmasıdır. Bağ dokusundaki bu değişikliklerin sonucu olarak ise ciltte sarkmalar ve kırışıklıklar oluşur. Ultrason yani ses dalgaları uzun yıllardır tıpta görüntüleme yöntemi olarak kullanılan bir teknolojidir. Ancak son yıllarda bu ses dalgalarının yoğunlaştırılması ile Fokuslu Ultrason sistemleri geliştirilmiştir. Tek seans uygulamanın yeterli olduğu bu sistemler esas olarak bağ dokusunda küçük ısı değişiklikleri oluşturarak yeni kollajen ve elastin sentezini sağlarlar. Böylece derideki sarkmalarda ve kırışıklıklarda zaman içerisinde düzelme gözlenir. Cilt toparlanır, sıkılaşır ve doğal bir yüz germe etkisi oluşur.

Fokuslu Ultrason Sistemi hangi amaçlarla kullanılmaktadır?

  • yüz cildi ve yüz ovalitesinde kaybı olan çene çizgisinde sarkmaları olan hastalarda yanaklara, 
  • gıdı bölgesindeki sarkmayı düzeltmek amacıyla boyuna,
  • kaş kaldırmak amacıyla kaş-alın bölgesine, göz dış ve alt kısmındaki kırışıklıkları azaltmak amacı ile göz çevresine,
  • dekolte bölgesindeki kırışıklıkları düzeltmek amacıyla dekolteye 
  • kol içi, bacak içi sarkmaların tedavisi, 
  • karın cildinin sıkılaştırılıp toparlanması açısından son derece etkili ve başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Ultrason ile cilt gençleştirme süresi uygulama yapılan bölgeye göre 30-60 dakika arasında değişmekte olup tüm yüz ve boyuna yapılan uygulama 1 saat kadar sürmektedir. Ultrason ile cilt gençleştirme ile istenen sonuca ulaşmak için genelde tek seans uygundur.

Uygulama sırasında hastalar hissettikleri acıyı genelde “iğne batması” ya da “elektriklenme” olarak tanımlamaktadır.

Tek bir uygulama ardından ciltte yenilenme süreci hemen başlar. Ancak kollajen sentezinin de zaman içerisinde artmasıyla uygulamadan 1 ay sonra etki görünür hale gelir, 3. ayın sonunda ise istenen etki gözlenir. Ancak kollajen sentezi 6. aya kadar devam eder. Ortalama etkinlik süresi ise 2 yıldır.

Uygulamanın ardından kişi günlük aktivitelerine hemen dönebilir. Ultrason ile cilt gençleştirme sonrasında ciltte yanık, leke, herhangi bir yan etki oluşmaz. Bazı hastalarda birkaç saat sonra normale dönecek olan hafif kızarıklıklar oluşabilir.